Volonterski centar Krka - Kreni Ravno Ka Aktivizmu
Manje pesimizma, više aktivizma
Zavrtimo krug zdravih navika
#karijerauturizmu
LjekoVITA budućnost
NE bacajmo, popravimo zajedno!
Budimo aktivni!
Knine, evo ti špine
PromoNAtura
Institucionalna - NZRCD
Sitno ali bitno / Bestraga
Eko knjižnica i eko kućice
Prva Eko knjižnica igračaka otvorena je u Kninu u veljači 2014. godine. Prva je takva knjižnica na području RH. Projekt je izuzetno dobro prihvaćen i od strane roditelja i djece, ali i medija i jedinica lokalne samouprave. Funkcionira na principu besplatnog članstva, uz „uvjet“ da se pri upisu donese jedna stara igračka. Moguće je posuditi tri igračke na period od mjesec dana. U udruzi vodimo evidenciju o članovima te posuđenim igračkama. Knjižnica je otvorena svaki radni dan, a projekt se u kontinuitetu provodi od veljače 2014. do danas.
Na otvaranju knjižnica je imala oko 150 igračaka a u međuvremenu je knjižnici donirano nebrojeno mnogo igračaka od strane građana, odnosno djece. Veliki broj građana, onih koji nemaju više malu djecu, donirali su knjižnici igračke koje su planirali baciti. Knjižnica trenutno broji oko 300 redovnih članova, a obogaćivanjem ponude taj broj ćemo povećati.
Jedan od ciljeva je i da se ovaj projekt prepozna te da se eko knjižnice igračaka otvore diljem RH. Ekološka udruga „Krka“ Knin kontinuirano radi na promociji projekta. Pružamo svaki oblik potpore zainteresiranim udrugama, gradovima i općinama koje namjeravaju otvoriti ovakav oblik knjižnice u svojim mjestima. Do sada je Eko knjižnica igračaka otvorena u Šibeniku (Krka Knin), Karlovcu (udruga Eko Pan), Zagrebu (udruga Zeleni dan), Veloj Luci (udruga Novi otok), Sesvetskom Kraljevcu (udruga Java i Edukativno-zabavni centar radionica sreće).
Eko knjižnica otvorena je uz pomoć sredstava doniranih od strane brojnih donatora, uglavnom građana te uz veliku volju i volonterski rad članova Udruge. Tijekom godina Eko knjižnica financirana je od strane brojnih donatora, iako ti iznosi uglavnom nisu bili dostatni za rad knjižnice te je i dalje najveći naglasak na volonterskom angažmanu članova i djelatnika udruge. 2014. godine za projekt Eko knjižnice igračaka dobili smo nagradu Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva I=d2a za najbolju društvenu inovaciju godine te novčanu potporu u iznosu od 20.000,00 kn. 2016./2017. FZOEU nam je odobrio sufinanciranje projekta u iznosu od 80.000,00 kn. Iste godine, za knjižnicu u Šibeniku odobreno nam je 6.000,00 eura za otvaranje knjižnice u sklopu re-granting sheme LADDER. 2018. Grad Knin i ŠKŽ odobrili su male potpore u iznosu od po 5.000,00 kn. Za 2020. imamo osigurano 8.000,00 kn za provedbu projekta (3.000,00 kn Grad Šibenik te 5.000,00 ŠKŽ).
Nastavkom rada eko knjižnice igračaka koja je otvorena početkom 2014. godine značajno doprinosimo uštedi roditelja u kupnji igračaka, buđenju svijesti djece o važnosti razmjene igračaka te očuvanja okoliša i gospodarenja otpadom i stvaranju dodatnih sadržaja za djecu grada Knina.
Tijekom 2016. godine u Kninu su postavljena prva tri spremnika za prikupljanje rabljenih igračaka, a u 2018. godini i 2 spremnika u Šibeniku.
U međuvremenu, tokom 2017. i 2018., sve je nadograđeno postavljanjem Eko kućica za knjige na nizu lokacija u Šibensko-kninskoj županiji koje služe za razmjenu i prikupljanje knjiga. U 2020. zahvaljujući sredstvima Fonda za očuvanje okoliša i Šibensko-kninske županije aktivnosti se zaokružuju postavljanjem Eko kućica za igračke na 5 lokacija u Kninu.
Ciljevi:
- stvaranje dodatnih sadržaja za djecu
- buđenje svijesti djece o važnosti očuvanja okoliša
- financijska ušteda roditeljima
- poticanje djece na važnost ravnopravnosti
- doprinos održivom gospodarenju otpadom
- poticanje ponovne uporabe
Zeleni telefon
Zeleni telefon je služba za rješavanje problema zaštite prirode i okoliša.
Služi kao servis građanima za dobivanje informacija, prijavljivanje problema / nepravilnosti,
pokretanje inicijativa, organiziranje uličnih akcija, medijsko aktualiziranje problema okoliša i prirode. Cilj ovog projekta je potaknuti aktivno sudjelovanje građana i učinkovitiji rad državnih službi te djelovati na brže i savjesnije rješavanje problema zaštite okoliša.
Udruga „Krka“ pokriva područje Šibensko-kninske Županije
Aktivnosti Zelenog telefona su:
-dežurstvo na Zelenom telefonu (radnim danom od 8 do16 sati)
-evidencija obrazaca, provjera slučajeva na terenu
-pravni savjeti građanima
-sastanak s koordinacijom Mreže ZT-a Hrvatske
-kontaktiranje predstavnicka lokalnih nadležnih službi
-medijska kampanja, promocija, zagovaranje
-reakcije na planove i zahvate u okruženju.
Više o mreži Zelenih telefona Hrvatske na http://www.zeleni-telefon.org
Ukoliko želite podnijeti prijavu to možete učiniti na sljedecem linku.