Udruga Atlas - Kistanje
"Ne bacajmo smeće kuda voda teče" ime je upravo završenog projekta kojeg je provodila Udruga mladih Atlas iz Kistanja 20-ak km od Knina. Kao i Knin, Kistanje se nalaze na izuzetno osjetljivom kraškom području naše domovine. Udruga mladih Atlas provodila je akciju "Ne bacajmo smeće kuda voda teče“ koja se odnosila na dokumentiranje onečišćenih i devastiranih speleoloških objekata na području općine Kistanje, u cilju edukacije lokalnog stanovništva.
Očuvanje krša i podzemlja istaknuti su kao jedan od najvažnijih ciljeva zaštite prirode u Hrvatskoj. U nastavku možete naći više informacija o projektu naših prijatelja iz Kistanja.
UDRUGA MLADIH ATLAS
dr. Franje Tuđmana 25
22305 Kistanje
Otpad je trenutno gorući problem zaštite okoliša na području općine Kistanje. Na prostoru općine Kistanje postoji velik je broj ilegalnih, "divljih" odlagališta koja onečišćuju okoliš, ugrožavaju zdravlje svih živih bića, narušavaju estetiku pejzaža i turističko-rekreativni potencijal te često uzrokuju požare. Zbog propusnosti krša na ovom području ti su negativni učinci po okoliš višestruko multiplicirani.
Prirodne geografske strukture (jame, špilje, rascjepi i sl.) redovito su korištene za odlaganje sitnog i krupnog otpada, te životinjskih lešina.
Udruga mladih provodi akciju "Ne bacajmo smeće kuda voda teče“ koja se odnosi na dokumentiranje onečišćenih i devastiranih speleoloških objekata na području općine Kistanje, u cilju edukacije lokalnog stanovništva, a financirana je od strane Zaklade „Kajo Dadić“ iz Splita u sklopu decentraliziranog modela financiranja Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva.. Ova aktivnost omogućit će široj javnosti ne samo da “zaviri” u podzemni svijet naše općine i tako upozna njegove osobitosti i ljepote, već i negativne utjecaje kojima je izložen. Cilj projekta je podizanje svijesti i promicanje zaštite krškog podzemlja, toga jedinstvenog prirodnog bogatstva – napomenuo je Paško Ivanović, voditelj projekta.
Očuvanje krša i podzemlja istaknuti su kao jedan od najvažnijih ciljeva zaštite prirode u Hrvatskoj. Podzemlje, osobito u području vapnenačkoga krša, obiluje endemičnim vrstama koje su, kao i njihova staništa, zaštićeni Zakonom o zaštiti prirode. Usprkos zakonu, podzemlje je stalno, posredno ili neposredno, izloženo negativnim utjecajima ljudske aktivnosti, a kao najčešće i najopasnije su onečišćenja vodenih tokova i korištenje prirodnih podzemnih prostora kao odlagališta krutog otpada. Kako bi popravili sadašnje stanje moramo promijeniti odnos prema tome, od oka skrivenom bogatstvu i shvatiti značenje njegova očuvanja.
Divlja odlagališta otpada, sitnoga i krupnoga, vrlo su veliki i opasni izvori onečišćenja podzemnih voda. Tako da pored komunalnog otpada, u podzemlju često nalazimo bijelu tehniku, gume i sl. U blizini naselja gotovo da nema speleoloških objekata koji nisu izloženi ljudskom vandalizmu i destrukciji špiljskih ukrasa. Jame povremeno služe i kao deponiji uginulih životinja, te klaoničkog otpada. Edukacija stanovništva o gore navedenim problemima i mogućnostima zaštite nije nikad provođena a posebnu pažnju potrebno je posvetiti osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj populaciji.
Smatramo da smo ispunili očekivane rezultate projekta i na taj način Unaprijediti stanje okoliša općine Kistanje i okolice putem lokalnih akcija čišćenja divljih odlagališta, posebno speleoloških objekata, promovirali smo i senzibilizirali lokalne zajednice o važnosti zaštite okoliša.
{igallery 10}
Za one koji žele znat više tu su kontakt informacije Udruge mladih Atlas.
T: 022 763 655
F: 022 763 656
M: 091 3363 100
E: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
W: www.youth.hr