BESTRAGA
Ekološka udruga „Krka“ Knin počela je provedbu „Bestraga“ - najnovijeg projekta kojega financira Općina Primošten.
Plan je nabaviti stalak i 3.000 eko bin posuda za sitni otpad te ih kroz 3 volonterske akcije tijekom ljeta podijeliti na primoštenskim plažama: Velika Raduča, Mala Raduča i Luka. U suradnji s lokalnom upravom, stalak s posudicama postavit će se na frekventnom mjestu, da ostane na korištenje građanima i turistima.
S projektom Bestraga želimo doprinijeti očuvanju prirode i okoliša, razvoju svijesti građana i turista o važnosti očuvanju plaža i mora. Cilj je unaprijediti kvalitetu života cjelokupnom građanstvu i njihovim mnogobrojnim gostima.
Primošten je prošle godine ostvario više od pola milijuna noćenja (517.742). Prema procjeni TZ, svakoga dana na plažama Velika i Mala Raduča te Luka - boravilo je više od 30 tisuća kupača. Bilo domaći ili gosti, namjerno ili slučajno za sobom u šljunku, ostavljaju različiti sitni otpad (opuške, papiriće, čepove, štapiće, žličice…) koji nije vidljiv komunalnim djelatnicima koji vrijedno čiste, ali je vidljiv kupačima i maloj djeci koja sjede na tlu. Taj sitni otpad često završi u moru te kobno utječe na žive morske organizme, bilo kao opasnost po njihov život ili u obliku mikroplastike koja završi u njihovom tijelu. Na žalost, i u ljudskom.
Prisutnost otpada na neprimjerenim mjestima ne pruža samo ružnu sliku okruženja u kojem živimo, već karakterizira i odnos prema ekologiji, kako naše zajednice tako i nas kao pojedinaca. Sitni otpad koji dominira na plažama su opušci cigareta, šibice, gume za žvakanje, zatvarači boca i limenki, koštice voća, sitni papirići, plastične žličice, štapići od sladoleda, čačkalice…
Iako sitan, takav otpad je veliki ekološki problem. Vrijeme razgradnje papira je 3 do 6 mjeseci, opuška oko 5 godina, limenih i plastičnih čepova preko 100 godina, a sitnog aluminijskog otpada i preko 200 godina.
Projekt Bestraga pridonosi unapređenju i poboljšanju kvalitete života u zajednici, te pozitivnoj turističkoj promociji Primoštena - kao ekološke i osviještene destinacije.
Zbog svoje ekološke funkcije i s ciljem duge upotrebe eko-bin je izrađen od ekološki prihvatljive, reciklirane i negorive plastike (polipropilena) koja se zbog višekratne upotrebe može održavati i nakon prestanka upotrebe ponovo reciklirati. Poruka koju eko-bin prenosi do korisnika, istovremeno je i izraz ekološkog stava i odgovornosti prema zajednici. Eko-bin je znak brige za očuvanjem plaže, našeg temeljnog turističkog potencijala. S njim je i Primošten aktivan sudionik učinkovitog i troškovno prihvatljivog sustava održavanja čistoće plaža i okoliša, razvoja ekoloških navika turista i promocije ekološkog odnosa sredine prema prirodnom okruženju. K tome, utjecajem na uzdizanje percepcije turista o ekološkoj svijesti Primoštena kao turističke destinacije - poruka ima još veću snagu i vrijednost.
Zahvaljujući općini Primošten što je prepoznala vrijednost projekta „Bestraga“ ostvarit će se niz vrijednih ciljeva:
- Doprinos smanjenju količine sitnog otpada na 3 glavne plaže u Primoštenu
- Zaštita kupača odozljeda ili neugodnosti uzrokovanih odbačenim sitnim predmetima.
- Preventivno djelovanje u područjima riskantnim za pojavu požara
- Povećanje svijesti o ekološkom odnosu prema plažama i njihovom održivom razvoju.
- Zaštita morskih organizama od ozljeda i uginuća
- Podizanje ugleda JLS ali i Primoštena kao turističke destinacije
- Podizanje kvalitete života i ugodnosti boravka na plažama u Primoštenu
- Doprinos očuvanju prirode i okoliša
- Doprinos razvijanju inovativnih ideja za zaštitu okoliša i mora.
- Poticanje volonterizma kod mladih